APXG160ARA331MH70G
Part Number
APXG160ARA331MH70G
Manufacturer
United Chemi-Con
Category
Capacitors
Description
CAP ALUM POLY 330UF 20% 16V SMD
APXG160ARA331MH70G Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models APXG160ARA331MH70G PCB Footprint and Symbol
Brand United Chemi-Con
Product Line Passive Components
Subcategory Aluminum Polymer Capacitors
Series NPCAP™-PXG
Type Polymer
Capacitance 330µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16V
ESR (Equivalent Series Resistance) 22 mOhm
Lifetime @ Temp. 15000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 3.3A @ 100kHz
Impedance -
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)