APTM20AM04FG
| Part Number | APTM20AM04FG |
| Manufacturer | Microsemi |
| Category | Transistors |
| Description | MOSFET 2N-CH 200V 372A SP6 |
APTM20AM04FG Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | APTM20AM04FG PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Microsemi |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | FETs, MOSFETs - Arrays |
| Series | - |
| FET Type | 2 N-Channel (Half Bridge) |
| FET Feature | Standard |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 200V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 372A |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 5mOhm @ 186A, 10V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 5V @ 10mA |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 560nC @ 10V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 28900pF @ 25V |
| Power - Max | 1250W |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | SP6 |
| Supplier Device Package | SP6 |
Quick Inquiry
| In Stock | 387 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
