APTGV50H60BG
| Part Number | APTGV50H60BG |
| Manufacturer | Microsemi |
| Category | Transistors |
| Description | IGBT NPT BST CHOP FULL BRDG SP4 |
APTGV50H60BG Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | APTGV50H60BG PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Microsemi |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | IGBTs - Modules |
| Series | - |
| IGBT Type | NPT, Trench Field Stop |
| Configuration | Boost Chopper, Full Bridge |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 600V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 80A |
| Power - Max | 176W |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 1.9V @ 15V, 50A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 250µA |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 3.15nF @ 25V |
| Input | Standard |
| NTC Thermistor | No |
| Operating Temperature | - |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | SP4 |
| Supplier Device Package | SP4 |
Quick Inquiry
| In Stock | 176 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
