APTGLQ40DDA120CT3G
| Part Number | APTGLQ40DDA120CT3G |
| Manufacturer | Microsemi |
| Category | Transistors |
| Description | PWR MOD IGBT4 1200V 700A SP6 |
APTGLQ40DDA120CT3G Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | APTGLQ40DDA120CT3G PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Microsemi |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | IGBTs - Modules |
| Series | - |
| IGBT Type | Trench Field Stop |
| Configuration | Dual Boost Chopper |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 75A |
| Power - Max | 250W |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.4V @ 15V, 40A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100µA |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 2.3nF @ 25V |
| Input | Standard |
| NTC Thermistor | Yes |
| Operating Temperature | -40°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | SP6 |
| Supplier Device Package | SP6 |
Quick Inquiry
| In Stock | 478 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
