APTGL90DH120T3G
| Part Number | APTGL90DH120T3G |
| Manufacturer | Microsemi |
| Category | Transistors |
| Description | MOD IGBT 1200V 110A SP3 |
APTGL90DH120T3G Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | APTGL90DH120T3G PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Microsemi |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | IGBTs - Modules |
| Series | - |
| IGBT Type | Trench Field Stop |
| Configuration | Asymmetrical Bridge |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 110A |
| Power - Max | 385W |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.2V @ 15V, 75A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 250µA |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 4.4nF @ 25V |
| Input | Standard |
| NTC Thermistor | Yes |
| Operating Temperature | -40°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | SP3 |
| Supplier Device Package | SP3 |
Quick Inquiry
| In Stock | 355 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
