APTGF90DA60CT1G
| Part Number | APTGF90DA60CT1G |
| Manufacturer | Microsemi |
| Category | Transistors |
| Description | MOD IGBT NPT SIC CHOPPER SP1 |
APTGF90DA60CT1G Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | APTGF90DA60CT1G PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Microsemi |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | IGBTs - Modules |
| Series | - |
| IGBT Type | NPT |
| Configuration | Single |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 600V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 110A |
| Power - Max | 416W |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.5V @ 15V, 100A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 250µA |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 4.3nF @ 25V |
| Input | Standard |
| NTC Thermistor | Yes |
| Operating Temperature | - |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | SP1 |
| Supplier Device Package | SP1 |
Quick Inquiry
| In Stock | 367 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
