APTGF50DDA120T3G
| Part Number | APTGF50DDA120T3G |
| Manufacturer | Microsemi |
| Category | Transistors |
| Description | IGBT MOD NPT 1200V 50A SP3 |
APTGF50DDA120T3G Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | APTGF50DDA120T3G PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Microsemi |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | IGBTs - Modules |
| Series | - |
| IGBT Type | NPT |
| Configuration | Dual Boost Chopper |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 70A |
| Power - Max | 312W |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 3.7V @ 15V, 50A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 250µA |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 3.45nF @ 25V |
| Input | Standard |
| NTC Thermistor | Yes |
| Operating Temperature | - |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | SP3 |
| Supplier Device Package | SP3 |
Quick Inquiry
| In Stock | 429 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
