APT75GP120J
Part Number
APT75GP120J
Manufacturer
Microsemi
Category
Transistors
Description
IGBT 1200V 128A 543W SOT227
APT75GP120J Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models APT75GP120J PCB Footprint and Symbol
Brand Microsemi
Product Line Semiconductors
Subcategory IGBTs - Modules
Series POWER MOS 7®
IGBT Type PT
Configuration Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200V
Current - Collector (Ic) (Max) 128A
Power - Max 543W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 3.9V @ 15V, 75A
Current - Collector Cutoff (Max) 1mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 7.04nF @ 25V
Input Standard
NTC Thermistor No
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)