AP55HV
| Part Number | AP55HV |
| Manufacturer | Knowles Voltronics |
| Category | Capacitors |
| Description | CAP TRIMMER 1.5-55PF 600V TH |
AP55HV Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | AP55HV PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Knowles Voltronics |
| Product Line | Passive Components |
| Subcategory | Trimmers, Variable Capacitors |
| Series | A_HV |
| Capacitance Range | 1.5 ~ 55pF |
| Adjustment Type | Side |
| Voltage - Rated | 600V |
| Dielectric Material | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Q @ Freq | 780 @ 100MHz |
| Size / Dimension | 0.300" Dia (7.62mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.000" (25.40mm) |
| Operating Temperature | -65°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Features | General Purpose |
Quick Inquiry
| In Stock | 632 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
