ALF1T12
| Part Number | ALF1T12 |
| Manufacturer | Panasonic Electric Works |
| Category | Relays |
| Description | RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 12V |
ALF1T12 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | ALF1T12 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Panasonic Electric Works |
| Product Line | Power |
| Subcategory | Power Relays, Over 2 Amps |
| Series | ALF |
| Mounting Type | Through Hole |
| Coil Voltage | 12VDC |
| Contact Form | SPST-NO (1 Form A) |
| Contact Rating (Current) | 20A |
| Switching Voltage | 250VAC - Max |
| Coil Current | 75.0mA |
| Coil Type | Non Latching |
| Features | - |
| Termination Style | PC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Seal Rating | - |
| Coil Insulation | - |
| Must Operate Voltage | 8.4 VDC |
| Must Release Voltage | 1.2 VDC |
| Operate Time | 20ms |
| Release Time | 15ms |
| Operating Temperature | -40°C ~ 60°C |
| Contact Material | Silver Tin Oxide (AgSnO) |
| Relay Type | General Purpose |
Quick Inquiry
| In Stock | 730 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
