ADM1073ARUZ
| Part Number | ADM1073ARUZ |
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Category | Power Management ICs |
| Description | IC HOTSWAP CTRLR -48V 14-TSSOP |
ADM1073ARUZ Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | ADM1073ARUZ PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Analog Devices |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Hot Swap Controllers |
| Series | - |
| Type | Hot Swap Controller |
| Number of Channels | 1 |
| Internal Switch(s) | No |
| Applications | -48V |
| Features | Auto Retry |
| Programmable Features | Current Limit, Fault Timeout, OVP, UVLO |
| Voltage - Supply | -80V ~ -35V |
| Current - Output (Max) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Current - Supply | 300µA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
Quick Inquiry
| In Stock | 648 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
