ADL021-14E
| Part Number | ADL021-14E |
| Manufacturer | NVE Corp/Sensor Products |
| Category | Magnetic Sensors |
| Description | MAGNETIC SWITCH LATCH 4-ULLGA |
ADL021-14E Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | ADL021-14E PCB Footprint and Symbol |
| Brand | NVE Corp/Sensor Products |
| Product Line | Sensors |
| Subcategory | Switches (Solid State) |
| Series | ADL |
| Function | Latch |
| Technology | Magnetoresistive |
| Polarization | South Pole |
| Sensing Range | 2.5mT Trip, 1.3mT Release |
| Test Condition | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply | 2.4V ~ 3.6V |
| Current - Supply (Max) | 0.35µA |
| Current - Output (Max) | 200µA |
| Output Type | Open Collector |
| Features | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Package / Case | 4-XFLGA |
| Supplier Device Package | 4-ULLGA (1.1x1.1) |
Quick Inquiry
| In Stock | 2320 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
