ABM8-12.000MHZ-B2-T
Part Number
ABM8-12.000MHZ-B2-T
Manufacturer
Abracon
Category
Crystals, Oscillators, Resonators
Description
CRYSTAL 12.0000MHZ 18PF SMD
ABM8-12.000MHZ-B2-T Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models ABM8-12.000MHZ-B2-T PCB Footprint and Symbol
Brand Abracon
Product Line Passive Components
Subcategory Crystals
Series ABM8
Type MHz Crystal
Frequency 12MHz
Frequency Stability ±50ppm
Frequency Tolerance ±20ppm
Load Capacitance 18pF
ESR (Equivalent Series Resistance) 120 Ohms
Operating Mode Fundamental
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Ratings -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.032" (0.80mm)