AAT4901IJS-3-T1
| Part Number | AAT4901IJS-3-T1 |
| Manufacturer | Skyworks Solutions Inc. |
| Category | Power Management ICs |
| Description | IC DRIVER GATE HALF BRIDGE SC70 |
AAT4901IJS-3-T1 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | AAT4901IJS-3-T1 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Skyworks Solutions |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Full, Half-Bridge Drivers |
| Series | ASPM™, FastSwitch™ |
| Output Configuration | Half Bridge (2) |
| Applications | DC Motors, Solenoids, Transformers |
| Interface | Logic |
| Load Type | Inductive |
| Technology | Power MOSFET |
| Rds On (Typ) | 200mOhm LS, 240mOhm HS |
| Current - Output / Channel | 700mA |
| Current - Peak Output | 3A |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Voltage - Load | 2V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Features | - |
| Fault Protection | Over Temperature, Shoot-Through |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TFSOJ (0.069", 1.75mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SC70JW |
Quick Inquiry
| In Stock | 140 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
