AAT1274IWO-T1C
| Part Number | AAT1274IWO-T1C |
| Manufacturer | Skyworks Solutions Inc. |
| Category | Power Management ICs |
| Description | IC REG CONV BOOST 1.5A 14TDFN |
AAT1274IWO-T1C Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | AAT1274IWO-T1C PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Skyworks Solutions |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | LED Drivers |
| Series | - |
| Type | DC DC Regulator |
| Topology | Step-Up (Boost) |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Supply (Min) | 2.7V |
| Voltage - Supply (Max) | 5.5V |
| Voltage - Output | 5.5V |
| Current - Output / Channel | 1.5A |
| Frequency | 2MHz |
| Dimming | - |
| Applications | Camera Flash, Mobile Communications |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-WFDFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 14-TDFN (3x3) |
Quick Inquiry
| In Stock | 433 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
