84WR20KLFTR
Part Number
84WR20KLFTR
Manufacturer
TT Electronics/BI
Category
Potentiometers, Variable Resistors
Description
TRIMMER 20K OHM 0.25W SMD TOP
84WR20KLFTR Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 84WR20KLFTR PCB Footprint and Symbol
Brand TT Electronics/BI
Product Line Passive Components
Subcategory Trimmer Potentiometers
Series 84
Resistance 20 kOhms
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Tolerance ±10%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Number of Turns 12
Adjustment Type Top Adjustment
Resistive Material Cermet
Mounting Type Surface Mount
Termination Style Surface Mount
Size / Dimension Rectangular - 0.250" x 0.170" Face x 0.295" H (6.35mm x 4.32mm x 7.49mm)