74HC259D
| Part Number | 74HC259D |
| Manufacturer | Toshiba Semiconductor and Storage |
| Category | Logic ICs |
| Description | IC 8BIT ADDRESSABLE LATCH 16SOIC |
74HC259D Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | 74HC259D PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Toshiba Semiconductor and Storage |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Latches |
| Series | 74HC |
| Logic Type | D-Type, Addressable |
| Circuit | 1:8 |
| Output Type | Standard |
| Voltage - Supply | 2V ~ 6V |
| Independent Circuits | 1 |
| Delay Time - Propagation | 22ns |
| Current - Output High, Low | 5.2mA, 5.2mA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
Quick Inquiry
| In Stock | 209 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
