450BXW10MEFR10X16
Part Number
450BXW10MEFR10X16
Manufacturer
Rubycon
Category
Capacitors
Description
CAP ALUM 10UF 20% 450V T/H
450BXW10MEFR10X16 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 450BXW10MEFR10X16 PCB Footprint and Symbol
Brand Rubycon
Product Line Passive Components
Subcategory Aluminum Electrolytic Capacitors
Series BXW
Capacitance 10µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 450V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp 10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 130mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 325mA @ 100kHz
Impedance -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.709" (18.00mm)