421SL10K
| Part Number | 421SL10K |
| Manufacturer | Sensata-BEI Sensors |
| Category | Specialized Sensors |
| Description | SENSOR LINEAR 69.85MM SOLDER LUG |
421SL10K Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | 421SL10K PCB Footprint and Symbol |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Brand | Sensata-BEI Sensors |
| Product Line | Sensors |
| Subcategory | Position Sensors - Angle, Linear Position Measuring |
| Series | 420 |
| For Measuring | Linear Position |
| Technology | Resistive |
| Rotation Angle - Electrical, Mechanical | - |
| Linear Range | 0 ~ 69.85mm (0 ~ 2.75") |
| Output | Resistive |
| Output Signal | - |
| Actuator Type | - |
| Linearity | ±2% |
| Resistance | 10 kOhms |
| Resistance Tolerance | - |
| Voltage - Supply | - |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Termination Style | Solder Lug |
| Operating Temperature | - |
| Package / Case | Slider |
| Supplier Device Package | - |
Quick Inquiry
| In Stock | 339 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
