35ZLH330MEFC10X12.5
Part Number
35ZLH330MEFC10X12.5
Manufacturer
Rubycon
Category
Capacitors
Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL
35ZLH330MEFC10X12.5 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 35ZLH330MEFC10X12.5 PCB Footprint and Symbol
Brand Rubycon
Product Line Passive Components
Subcategory Aluminum Electrolytic Capacitors
Series ZLH
Capacitance 330µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp 10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 731.5mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.33A @ 100kHz
Impedance 39 mOhms
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)