2SC2412KT146R
| Part Number | 2SC2412KT146R |
| Manufacturer | Rohm Semiconductor |
| Category | Transistors |
| Description | TRANS NPN 50V 0.15A SOT-346 |
2SC2412KT146R Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | 2SC2412KT146R PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Rohm Semiconductor |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Bipolar (BJT) - Single |
| Series | - |
| Transistor Type | NPN |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 150mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 50V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 400mV @ 5mA, 50mA |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 180 @ 1mA, 6V |
| Power - Max | 200mW |
| Frequency - Transition | 180MHz |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Supplier Device Package | SMT3 |
Quick Inquiry
| In Stock | 24039 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
