2920L050DR
| Part Number | 2920L050DR |
| Manufacturer | Littelfuse |
| Category | Circuit Protection |
| Description | PTC RESET FUSE 60V 500MA 2920 |
2920L050DR Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | 2920L050DR PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Littelfuse |
| Product Line | Power |
| Subcategory | PTC Resettable Fuses |
| Series | POLY-FUSE®, 2920L |
| Type | Polymeric |
| Voltage - Max | 60V |
| Current - Max | 10A |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 500mA |
| Current - Trip (It) | 1A |
| Time to Trip | 4s |
| Resistance - Initial (Ri) (Min) | 350 mOhms |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max) | 1.4 Ohms |
| Resistance - 25°C (Typ) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Ratings | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 2920 (7351 Metric), Concave |
| Size / Dimension | 0.289" L x 0.202" W (7.35mm x 5.12mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.049" (1.25mm) |
| Lead Spacing | - |
Quick Inquiry
| In Stock | 18660 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
