157S202MX
| Part Number | 157S202MX |
| Manufacturer | Vishay Spectrol |
| Category | Potentiometers, Variable Resistors |
| Description | POT 2K OHM 1W PLASTIC LINEAR |
157S202MX Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | 157S202MX PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Vishay Spectrol |
| Product Line | Passive Components |
| Subcategory | Rotary Potentiometers, Rheostats |
| Series | 157 |
| Resistance (Ohms) | 2k |
| Tolerance | ±20% |
| Power (Watts) | 1W |
| Built in Switch | None |
| Number of Turns | 1 |
| Taper | Linear |
| Number of Gangs | 1 |
| Adjustment Type | User Defined |
| Temperature Coefficient | ±600ppm/°C |
| Rotation | Continuous |
| Resistive Material | Conductive Plastic |
| Termination Style | Solder Turret |
| Actuator Type | Round |
| Actuator Length | 0.500" (12.70mm) |
| Actuator Diameter | 0.1248" (3.17mm) |
| Bushing Thread | - |
| Mounting Type | Servo Mount |
Quick Inquiry
| In Stock | 498 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
