1525
| Part Number | 1525 |
| Manufacturer | Adafruit Industries |
| Category | Specialized Sensors |
| Description | SOLAR PANEL LARGE 6V 5.6W |
1525 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | 1525 PCB Footprint and Symbol |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Brand | Adafruit Industries |
| Product Line | Sensors |
| Subcategory | Solar Cells |
| Series | - |
| Power (Watts) - Max | 5.6W |
| Current @ Pmpp | 930mA |
| Voltage @ Pmpp | 6V |
| Current - Short Circuit (Isc) | 1A |
| Type | Monocrystalline |
| Voltage - Open Circuit | 7V |
| Operating Temperature | - |
| Package / Case | Cell (12) |
| Size / Dimension | - |
Quick Inquiry
| In Stock | 131 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
