0305.160H
Part Number
0305.160H
Manufacturer
Littelfuse
Category
Circuit Protection
Description
FUSE BRD MNT 160MA 277VAC/VDC
0305.160H Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 0305.160H PCB Footprint and Symbol
Brand Littelfuse
Product Line Power
Subcategory Electrical, Specialty Fuses
Series PICO® 305
Fuse Type Board Mount
Current Rating (Amps) 160mA
Voltage Rating - AC 277V
Voltage Rating - DC 277V
Response Time -
Applications Hazardous Locations
Features Intrinsically Safe
Class -
Approvals ATEX, cURus, IECEx
Operating Temperature -40°C ~ 50°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage 1.5kA
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can, Horizontal
Size / Dimension 0.354" Dia x 0.614" L (9.00mm x 15.60mm)