0259.375T
Part Number
0259.375T
Manufacturer
Littelfuse
Category
Circuit Protection
Description
FUSE BRD MNT 375MA 125VAC/VDC
0259.375T Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 0259.375T PCB Footprint and Symbol
Brand Littelfuse
Product Line Power
Subcategory Electrical, Specialty Fuses
Series 259
Fuse Type Board Mount
Current Rating (Amps) 375mA
Voltage Rating - AC 125V
Voltage Rating - DC 125V
Response Time Fast Blow
Applications Hazardous Locations
Features Intrinsically Safe
Class -
Approvals Baseefa, UR
Operating Temperature -55°C ~ 90°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A AC, 300A DC
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can, Horizontal
Size / Dimension 0.315" Dia x 0.512" L (8.00mm x 13.00mm)