UPW1E152MHD6
| Part Number | UPW1E152MHD6 |
| Manufacturer | Nichicon |
| Category | Capacitors |
| Description | CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL |
UPW1E152MHD6 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | UPW1E152MHD6 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Nichicon |
| Product Line | Passive Components |
| Subcategory | Aluminum Electrolytic Capacitors |
| Series | UPW |
| Capacitance | 1500µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 25V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp | 7000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.658A @ 120Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.95A @ 100kHz |
| Impedance | 30 mOhms |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.984" (25.00mm) |
| Surface Mount Land Size | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
Quick Inquiry
| In Stock | 3959 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
