CSD3080H
| Part Number | CSD3080H |
| Manufacturer | Powerex Inc. |
| Category | Thyristors |
| Description | SCR MOD SGL PWR-BLOK 800V 400A |
CSD3080H Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | CSD3080H PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Powerex Inc. |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | SCRs - Modules |
| Series | - |
| Structure | Single |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR |
| Voltage - Off State | 800V |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 400A |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 620A |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 3V |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 100mA |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 7300A, 8000A |
| Current - Hold (Ih) (Max) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | Module |
Quick Inquiry
| In Stock | 118 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
